ZRÓBŻE HALKĘ
Rok Moniuszkowski 2019 to inspiracja do zagłębienia się w bardzo urozmaiconej twórczości autora polskiej opery narodowej. Jak połączyć dorobek Stanisława Moniuszki z designem? Zadanie wydaje się być karkołomnym wyzwaniem, jednakże słusznym, jeśli mamy na celu uwspółcześnienie i przybliżenie twórczości autora „Halki”, w szczególności młodym odbiorcom. Sięgając do treści najbardziej znanej opery Moniuszki stworzymy nową jakość, poprzez kreację artystyczną w zakresie muzyki, sztuk plastycznych, odczytanych na nowo tradycji i wzorów ludowych.
Zaprosiliśmy do współpracy znanych projektantów oraz artystów związanych z folkloryzmem i folklorem, miedzy innymi: Anetę Larysę Knap (Folk Design), Marię Gawrońską z Pracowni Stroju Krakowskiego przy Towarzystwie Przyjaciół Bronowic, Joannę Zemanek (ASP Kraków)i Krystynę Malinowską ponadto muzyków Adama Prucnala (BRAThANKI)oraz Stanisława Rzepielę (Małopolskie Centrum Dźwięku i Słowa).
Kompetencje, umiejętności, wiedza oraz energia tych osób połączone z synergią działań pozwolą stworzyć wielowymiarowy projekt obejmujący cykl spotkań i warsztatów oraz finałowy koncert – widowisko.
"Sztuka do Rzeczy - design w Krakowie" po raz drugi w Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki.
Program projektu Zróbże Halkę:
Osoby prowadzące spotkania i warsztaty:
Aneta Larysa Knap - twórczyni min. kierpcy na obcasie, bielizny góralskiej oraz jeansów ręcznie haftowanych w góralską parzenicę. Prekursorka połączenia tradycji z nowoczesnością w branży odzieżowej. Zajmuje się tworzeniem nowatorskiego stylu bazującego na dotychczasowych kanonach emblematów góralskiego folkloru scalenia w jedno codzienności i funkcjonalności z nieskazitelnym charakterem rejonu Podhala. Właścicielka ekologicznej marki Folk Design. Producentka i organizatorka największego pokazu mody folk w kraju o nazwie "Polki Folki" pierwszego w Europie pokazu z wybiegiem zbudowanym na wodzie, pokazu w podziemiach elektrowni wodnej, czy w hangarze na lotnisku u podnóża Tatr. Uczestniczka programu „Mam Talent” 2015. Finalistka największych konkursów i pokazów mody w Polsce. Jej projekty pokazywane były min. w Cannes, Pekinie, Szanghaju, Mediolanie i w takich krajach jak Dominikana, Turcja, Indonezja, Malezja. Ubrania prezentowane są w muzeach i wystawach, a jej prace opisywane i publikowane w książkach, magazynach oraz na ramach wielu portali o modzie i nie tylko. Laureatka nagrody od firmy Hexeline podczas międzynarodowego konkursu Off Fashion (Kielce), nagrodzona przez media statuetką podczas Gali magazynu „Moda i Styl”(Warszawa). W 2016 r otrzymała medal „Polonia Minor” przyznany przez Urzędu Marszałkowski województwa małopolskiego za promowanie za pośrednictwem mody kultury i tradycji Małopolski. Laureatka statuetki Luksusowa Marka roku 2017 (Warszawa), laureatka statuetki „Człowiek roku 2018” podczas Gali Osobowości i Sukcesy (Łochów). Laureatka nagrody w kategorii „Osobowość” przyznanej przez Koalicję Marek Ziem Górskich(Żywiec). W czerwcu tego roku otrzymała nagrodę specjalną „Złota Łódka” wręczoną w Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi.
Joanna Zemanek – ur. 1979, artystka wizualna. W 2005 roku uzyskała podwójny dyplom z tkaniny artystycznej i malarstwa na Wydziale Malarstwa ASP w Krakowie. Adiunkt na tymże wydziale w Katedrze Rysunku. W latach 2001–2003 studentka Instytutu Historii Sztuki na UJ. Od 2018 doktor habilitowana na macierzystej uczelni. Uprawia malarstwo i rysunek, zajmuje się tkaniną artystyczną, scenografią teatralną, tworzy obiekty, instalacje, filmy wideo, jest również kuratorem wystaw. Uczestniczka ok. 80 wystaw zbiorowych oraz autorka wystaw indywidualnych. Ważniejsze nagrody: 2018 – Nagroda Wyszehradzka (Visegrad Award) oraz 2015 – nagroda Instytutu Polskiego w Bratysławie na Międzynarodowym Triennale Tkaniny Textile Art of Today; 2013 – nagroda za najlepszy debiut na Międzynarodowym Triennale Tkaniny w Łodzi. Współpracowała jako scenograf i kostiumolog z Iwoną Kempą, Wojciechem Urbańskim i Aldoną Figurą. Kuratorka artystyczna wystawy z okazji „70-lecia Teatru Dramatycznego”.
Krystyna Malinowska – ur. 1957 r. w Krakowie. Dyplom 2011 na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w pracowni prof. Andrzeja Bednarczyka. W 2018 roku obroniła doktorat w dyscyplinie plastycznej sztuki piękne na macierzystej uczelni. Asystentka w kierunku wzornictwo w Wyższej Szkole Technicznej w Katowicach. Autorka kilku wystaw indywidualnych i ponad 40 wystaw zbiorowych. Uprawia malarstwo, kolaż, sztukę włókna, grafikę komputerową, ikonopisarstwo. Maluje na jedwabiu a także tworzy autorskie tkaniny w technice batiku. Zajmuje się również projektowaniem wzorów na tkaninach. Ostatnio kuratorka i koordynatorka wystaw.
Olga Kowalska – ukończyła studia licencjackie na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Studia magisterskie oraz perfo dyplomowe „Będę mamą Q&A” zrealizowała w Pracowni Działań Przestrzennych Mirosława Bałki w Warszawie. Laureatka II nagrody Artystycznej Podróży Hestii 2016, nominowana do Festiwalu Młode Wilki 2016, występowała na WRO, Narracjach, w MSNie, w Galerii Labirynt w Lublinie, w magazynie Glamour i jeszcze w kilku ciekawych miejscach. Uwielbia haft ponieważ zbawiennie wpływa na psychikę a jest o wiele tańszy od terapii.
Maria Gawrońska – absolwentka etnologii i antropologii kulturowej UJ, Studium Muzeologicznego UJ, Studiów Konserwacji Zabytków Architektury i Urbanistyki PK oraz Szkoły Artystycznego Projektowania Ubioru, instruktor haftu i innych technik zdobniczych, wieloletni pracownik Muzeum Archeologicznego w Krakowie, od kilku lat prowadząca warsztaty i zajęcia muzealne dla dzieci i dorosłych (w tym dla seniorów). Współautorka projektu archeoWZORY stworzonego w Muzeum na potrzeby obsługi Bonu Kultury – inicjatywy Departament Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego. Co roku uczestniczy w organizacji Pikniku Archeologicznego. Współautorka muzealnych wniosków grantowych do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Współzałożycielka Pracowni Stroju Krakowskiego oraz instruktor - wolontariusz w tej Pracowni.
Agnieszka Matusiak – od 15 lat prowadzi pracownię ceramiki przy Wadowickim Centrum Kultury, pedagog, animator kultury, z zamiłowania fotograf, kierownik Klubu Kultury „Wena” filii Centrum Kultury „Dworek Białoprądnicki” w Krakowie, wieloletni pracownik Zakładu Edukacji Kulturalnej na Wydziale Etnologii i Nauk o Edukacji Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie, redaktor czasopisma naukowego „Turystyka Kulturowa”, współpracownik Uniwersytetu Jagiellońskiego (Instytut Studiów Międzykulturowych), pilot wycieczek i przewodnik górski. Autorka licznych fotograficznych wystaw indywidualnych, brała udział w wielu wystawach zbiorowych w Polsce min. w Zamościu, Wrocławiu, Gliwicach, Oświęcimiu, Wadowicach, Cieszynie.
Adam Prucnal – muzyk instrumentalista, kompozytor, producent muzyczny, menadżer, wykładowca. Absolwent Wydziału Pedagogicznego Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Kielcach (obecnie Uniwersytet Świętokrzyski), Wydziału Zarządzania - Studia Menedżerskie dla Artystów, Twórców i Animatorów Kultury na Uniwersytecie Warszawskim oraz Wydziału Twórczości Interpretacji i Edukacji Muzycznej na Akademii Muzycznej w Krakowie, gdzie od roku 2016 prowadzi zajęcia ze studentami ostatniego roku studiów w ramach projektu „Artyści jutra”. Członek Akademii Fonograficznej ZPAV, Stowarzyszenia Autorów ZAiKS (członek władz statutowych w latach 2009-2013), STOART. Autor muzyki do licznych programów telewizyjnych i spektakli teatralnych (m.in. nagrodzony Złotą Maską w 2017 roku „Syn Smoka”). Obecnie współpracuje na stałe m.in. z krakowskim Teatrem Muzycznym Variete, Teatrem Ludowym, Stowarzyszeniem Unicorn, Natural Voice Perfection Institute, Centrum Kultury „Dworek Białoprądnicki”, Stowarzyszeniem Piwnica św. Norberta, zespołem Krakowskie Przedmieście. Przede wszystkim znany jako współautor repertuaru i od początku powstania skrzypek oraz klawiszowiec zespołu BRAThANKI. Jako czynny twórca i aktywny wykonawca posiada ogromne doświadczenie sceniczne, estradowe i studyjne a także znajomość zagadnień związanych z realizacją nagrań i akustyką pomieszczeń. Właściciel Krakowskiej Składnicy Muzycznej ADAMART www.adamart.pl.
Wcześniej współpracował z bardzo licznymi artystami m.in. w stworzonej i kierowanej od końca lat 80-tych ubiegłego wieku tarnowskiej orkiestrze GAUDIUM czy jako muzyk zespołów m.in Leliwa Jazz Band, ZIYO, zespołu Marka Bilińskiego, Janusza Yaniny Iwańskiego, Artura Gadowskiego. Współpomysłodawca, szef muzyczny i prowadzący program RAJ w TVP1, współpracownik Działu Nagrań Muzyki Rozrywkowej w Polskim Radiu w Warszawie i wtedy producent bardzo wielu nagrań różnych artystów (Anna Maria Jopek, Dorota Miśkiewicz, Danuta Błażejczyk, Robert Janowski, DeSu, Katarzyna Groniec, Mieczysław Szcześniak i innych), organizator wielu inicjatyw jak np. Festiwal Piosenki Patriotycznej.
Stanisław Rzepiela - kompozytor, dyrygent, aranżer, multiinstrumentalista. Autor muzyki autonomicznej (symfonicznej, kameralnej, wokalnej, wokalno-instrumentalnej) oraz użytkowej (teatralnej i filmowej) prezentowanej na licznych festiwalach w kraju i za granicą, takich jak: 27. Międzynarodowy Festiwal Kompozytorów Krakowskich czy Festival International du Film d’Aubagne. Laureat Stypendium Twórczego Miasta Krakowa 2017. W latach 2014 i 2018 otrzymał II nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim Patri Patriae. Od 2008 r. współpracuje z krakowskim Teatrem Loch Camelot jako kompozytor, instrumentalista i wykonawca. Jako akompaniator współpracuje z krakowskimi artystami, niejednokrotnie zdobywając wraz z nimi nagrody na festiwalach.
W 2015 r. odbył trzytygodniowe tournée po Kalifornii, opracowując muzycznie i akompaniując Marii Jankowskiej w jej autorskim recitalu, które zaowocowało nagraniem tamże płyty. Swoim doświadczeniem zawodowym dzieli się w pracy dydaktycznej.