Zróbże Halkę
Rok Moniuszkowski 2019 to inspiracja do zagłębienia się w bardzo urozmaiconej twórczości autora polskiej opery narodowej. Jak połączyć dorobek Stanisława Moniuszki z designem? Zadanie wydaje się być karkołomnym wyzwaniem, jednakże słusznym, jeśli mamy na celu uwspółcześnienie i przybliżenie twórczości autora „Halki”, w szczególności młodym odbiorcom. Sięgając do treści najbardziej znanej opery Moniuszki stworzymy nową jakość, poprzez kreację artystyczną w zakresie muzyki, sztuk plastycznych, odczytanych na nowo tradycji i wzorów ludowych.
Zaprosiliśmy do współpracy znanych projektantów oraz artystów związanych z folkloryzmem i folklorem, miedzy innymi: Anetę Larysę Knap (Folk Design), Marię Gawrońską z Pracowni Stroju Krakowskiego przy Towarzystwie Przyjaciół Bronowic, Joannę Zemanek (ASP Kraków)i Krystynę Malinowską ponadto muzyków Adama Prucnala (BRAThANKI)oraz Stanisława Rzepielę (Małopolskie Centrum Dźwięku i Słowa).
Kompetencje, umiejętności, wiedza oraz energia tych osób połączone z synergią działań pozwolą stworzyć wielowymiarowy projekt obejmujący cykl spotkań i warsztatów oraz finałowy koncert – widowisko.
„Sztuka do Rzeczy – design w Krakowie” po raz drugi w Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki.
Program projektu Zróbże Halkę:
WARSZTATY: Podhalka – warsztaty haftu góralskiego
Termin i godziny spotkań:
16.11 (sobota), godz. 10:00-13:00
21.11 (czwartek), godz. 18:30-20:30
23.11 (sobota), godz. 10:00-13:00
Warsztaty, podczas których uczestnicy podarują drugie życie swoim ubraniom, poznają różne techniki hafciarskie i nadadzą swoim strojom ponadczasowego stylu.
Prowadzenie: Olga Kowalska
Zapisy do 13 listopada: zapisy@ dworek.eu, Hasło: HALKA
Liczba miejsc ograniczona.
Miejsce: Zajazd Kościuszkowski
WARSZTATY: Biżu a’la Halka
Termin i godziny spotkań:
19.11 (wtorek), godz. 18:00-19:30
26.11 (wtorek), godz. 18:00-19:00
Warsztaty tworzenia biżuterii inspirowanej motywami góralskimi z wykorzystaniem nietypowych materiałów oraz sposobów tworzenia w glinie. Góralska fantazja połączona z niebanalnym tworzywem.
Prowadzenie: Agnieszka Matusiak
Zapisy do 13 listopada: zapisy@ dworek.eu, Hasło: HALKA
Liczba miejsc ograniczona.
Miejsce: Zajazd Kościuszkowski
WARSZTATY: Deseń po góralsku: Stare na nowe/nowe na stare
Termin i godziny spotkań:
24.11 (niedziela), godz. 10:00-12:30
Warsztaty tworzenia autorskich wzorów, inspirowanych motywami ludowymi, które można wykorzystać jako nadruki na materiale. Finalnie powstaną dekorowane własnoręcznie apaszki.
Trawestacja tradycyjnego haftu ludowego i uproszczenie go do znaku graficznego z uwzględnieniem wszystkich założeń technicznych. Taki nowo zaprojektowany haft będzie mógł być zastosowany na różnego rodzaju materiałach. Podczas warsztatów zostaną wykorzystane techniki: malowania na bawełnie, stempla topowanego, szablony.
Prowadzenie: Joanna Zemanek, Krystyna Malinowska
Zapisy do 13 listopada: zapisy@ dworek.eu, Hasło: HALKA
Liczba miejsc ograniczona.
WARSZTATY: Uszyj halkę – warsztaty szycia spódnic
Termin i godziny spotkań:
18.11 (poniedziałek), godz. 18:00-20:30
25.11 (poniedziałek), godz. 18:00-20:30
Warsztaty szycia halek oraz spódnic. Uczestnicy pod bacznym okiem doświadczonej krawcowej i projektantki wykonają nietuzinkowe stroje, które zostaną zaprezentowane na pokazie wieńczącym projekt.
Prowadzenie: Maria Gawrońska
Zapisy do 13 listopada: zapisy@ dworek.eu, Hasło: HALKA
Liczba miejsc ograniczona.
Miejsce: Zajazd Kościuszkowski
WARSZTATY: Gorsety – nie tylko Gaultier
Termin i godziny spotkań:
30.11 (sobota), godz.9:00-20:00
Warsztaty szycia gorsetów stanowiące połączenie wiedzy o tradycji strojów ludowych z praktyką nowoczesnego projektowania, krawiectwa oraz niesztampowego podejścia do wykorzystywania motywów ludowych w modzie i designie.
Prowadzenie: Aneta Larysa Knap
Zapisy do 13 listopada: zapisy@ dworek.eu, Hasło: HALKA
Liczba miejsc ograniczona.
Miejsce: Zajazd Kościuszkowski
WARSZTATY: „Moniuszkujmy razem”
Termin:
Zgłoszenia muzyków do 15 listopada,
Warsztaty: 24 listopada i 1 grudnia, koncert finałowy 1 grudnia.
Uczestnicy, pod okiem prowadzących muzyków Adama Prucnala (BRAThANKI) oraz Stanisława Rzepieli (Małopolskie Centrum Dźwięku i Słowa) wcielą się w rolę aranżerów, stawiając sobie za punkt wyjścia oryginalne kompozycje autora Halki. Do udziału zapraszamy osoby muzykujące, które znają twórczość Moniuszki, nie jest to jednak warunek konieczny. Wartością będzie nietypowe instrumentarium oraz chęć kreacji, a zwieńczeniem koncert finałowy i możliwość zaprezentowania się na scenie w „Dworku Białoprądnickiego”. Zgłoszenia muzyków do 15 listopada.
Prowadzenie: Adam Prucnal, Stanisław Rzepiela
Zapisy do 15 listopada: zapisy@ dworek.eu, Hasło: HALKA
Liczba miejsc ograniczona.
Miejsce: Zajazd Kościuszkowski
KONCERT FINAŁOWY: Koncert finałowy projektu „Zróbże Halkę” i pokaz mody Anety Larysy Knap
Termin: 1.12 (niedziela), godz.18:00
Finałem całego projektu będzie koncert – widowisko, prezentujący dokonania i efekty współpracy muzyków oraz uczestników warsztatów pod kierunkiem Adama Prucnala i Stanisława Rzepieli. Koncert będzie połączony z pokazem elementów strojów wykonanych przez odbiorców pozostałych działań oraz pokazem mody projektantki Anety Larysy Knap, producentki i organizatorki największego pokazu mody folk w kraju o nazwie „Polki Folki”, prekursorki połączenia tradycji z nowoczesnością w branży odzieżowej, która zajmuje się tworzeniem nowatorskiego stylu bazującego na dotychczasowych kanonach emblematów góralskiego folkloru, scalenia w jedno codzienności i funkcjonalności z nieskazitelnym charakterem rejonu Podhala, właścicielki ekologicznej marki „Folk Design”.
Miejsce: Sala Kominkowa Centrum Kultury „Dworek Białoprądnicki”
Na wszystkie wydarzenia WSTĘP WOLNY!
Osoby prowadzące spotkania i warsztaty:
Aneta Larysa Knap – twórczyni min. kierpcy na obcasie, bielizny góralskiej oraz jeansów ręcznie haftowanych w góralską parzenicę. Prekursorka połączenia tradycji z nowoczesnością w branży odzieżowej. Zajmuje się tworzeniem nowatorskiego stylu bazującego na dotychczasowych kanonach emblematów góralskiego folkloru scalenia w jedno codzienności i funkcjonalności z nieskazitelnym charakterem rejonu Podhala. Właścicielka ekologicznej marki Folk Design. Producentka i organizatorka największego pokazu mody folk w kraju o nazwie „Polki Folki” pierwszego w Europie pokazu z wybiegiem zbudowanym na wodzie, pokazu w podziemiach elektrowni wodnej, czy w hangarze na lotnisku u podnóża Tatr. Uczestniczka programu „Mam Talent” 2015. Finalistka największych konkursów i pokazów mody w Polsce. Jej projekty pokazywane były min. w Cannes, Pekinie, Szanghaju, Mediolanie i w takich krajach jak Dominikana, Turcja, Indonezja, Malezja. Ubrania prezentowane są w muzeach i wystawach, a jej prace opisywane i publikowane w książkach, magazynach oraz na ramach wielu portali o modzie i nie tylko. Laureatka nagrody od firmy Hexeline podczas międzynarodowego konkursu Off Fashion (Kielce), nagrodzona przez media statuetką podczas Gali magazynu „Moda i Styl”(Warszawa). W 2016 r otrzymała medal „Polonia Minor” przyznany przez Urzędu Marszałkowski województwa małopolskiego za promowanie za pośrednictwem mody kultury i tradycji Małopolski. Laureatka statuetki Luksusowa Marka roku 2017 (Warszawa), laureatka statuetki „Człowiek roku 2018” podczas Gali Osobowości i Sukcesy (Łochów). Laureatka nagrody w kategorii „Osobowość” przyznanej przez Koalicję Marek Ziem Górskich(Żywiec). W czerwcu tego roku otrzymała nagrodę specjalną „Złota Łódka” wręczoną w Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi.
Joanna Zemanek – ur. 1979, artystka wizualna. W 2005 roku uzyskała podwójny dyplom z tkaniny artystycznej i malarstwa na Wydziale Malarstwa ASP w Krakowie. Adiunkt na tymże wydziale w Katedrze Rysunku. W latach 2001–2003 studentka Instytutu Historii Sztuki na UJ. Od 2018 doktor habilitowana na macierzystej uczelni. Uprawia malarstwo i rysunek, zajmuje się tkaniną artystyczną, scenografią teatralną, tworzy obiekty, instalacje, filmy wideo, jest również kuratorem wystaw. Uczestniczka ok. 80 wystaw zbiorowych oraz autorka wystaw indywidualnych. Ważniejsze nagrody: 2018 – Nagroda Wyszehradzka (Visegrad Award) oraz 2015 – nagroda Instytutu Polskiego w Bratysławie na Międzynarodowym Triennale Tkaniny Textile Art of Today; 2013 – nagroda za najlepszy debiut na Międzynarodowym Triennale Tkaniny w Łodzi. Współpracowała jako scenograf i kostiumolog z Iwoną Kempą, Wojciechem Urbańskim i Aldoną Figurą. Kuratorka artystyczna wystawy z okazji „70-lecia Teatru Dramatycznego”.
Krystyna Malinowska – ur. 1957 r. w Krakowie. Dyplom 2011 na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w pracowni prof. Andrzeja Bednarczyka. W 2018 roku obroniła doktorat w dyscyplinie plastycznej sztuki piękne na macierzystej uczelni. Asystentka w kierunku wzornictwo w Wyższej Szkole Technicznej w Katowicach. Autorka kilku wystaw indywidualnych i ponad 40 wystaw zbiorowych. Uprawia malarstwo, kolaż, sztukę włókna, grafikę komputerową, ikonopisarstwo. Maluje na jedwabiu a także tworzy autorskie tkaniny w technice batiku. Zajmuje się również projektowaniem wzorów na tkaninach. Ostatnio kuratorka i koordynatorka wystaw.
Olga Kowalska – ukończyła studia licencjackie na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Studia magisterskie oraz perfo dyplomowe „Będę mamą Q&A” zrealizowała w Pracowni Działań Przestrzennych Mirosława Bałki w Warszawie. Laureatka II nagrody Artystycznej Podróży Hestii 2016, nominowana do Festiwalu Młode Wilki 2016, występowała na WRO, Narracjach, w MSNie, w Galerii Labirynt w Lublinie, w magazynie Glamour i jeszcze w kilku ciekawych miejscach. Uwielbia haft ponieważ zbawiennie wpływa na psychikę a jest o wiele tańszy od terapii.
Maria Gawrońska – absolwentka etnologii i antropologii kulturowej UJ, Studium Muzeologicznego UJ, Studiów Konserwacji Zabytków Architektury i Urbanistyki PK oraz Szkoły Artystycznego Projektowania Ubioru, instruktor haftu i innych technik zdobniczych, wieloletni pracownik Muzeum Archeologicznego w Krakowie, od kilku lat prowadząca warsztaty i zajęcia muzealne dla dzieci i dorosłych (w tym dla seniorów). Współautorka projektu archeoWZORY stworzonego w Muzeum na potrzeby obsługi Bonu Kultury – inicjatywy Departament Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego. Co roku uczestniczy w organizacji Pikniku Archeologicznego. Współautorka muzealnych wniosków grantowych do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Współzałożycielka Pracowni Stroju Krakowskiego oraz instruktor – wolontariusz w tej Pracowni.
Agnieszka Matusiak – od 15 lat prowadzi pracownię ceramiki przy Wadowickim Centrum Kultury, pedagog, animator kultury, z zamiłowania fotograf, kierownik Klubu Kultury „Wena” filii Centrum Kultury „Dworek Białoprądnicki” w Krakowie, wieloletni pracownik Zakładu Edukacji Kulturalnej na Wydziale Etnologii i Nauk o Edukacji Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie, redaktor czasopisma naukowego „Turystyka Kulturowa”, współpracownik Uniwersytetu Jagiellońskiego (Instytut Studiów Międzykulturowych), pilot wycieczek i przewodnik górski. Autorka licznych fotograficznych wystaw indywidualnych, brała udział w wielu wystawach zbiorowych w Polsce min. w Zamościu, Wrocławiu, Gliwicach, Oświęcimiu, Wadowicach, Cieszynie.
Adam Prucnal – muzyk instrumentalista, kompozytor, producent muzyczny, menadżer, wykładowca. Absolwent Wydziału Pedagogicznego Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Kielcach (obecnie Uniwersytet Świętokrzyski), Wydziału Zarządzania – Studia Menedżerskie dla Artystów, Twórców i Animatorów Kultury na Uniwersytecie Warszawskim oraz Wydziału Twórczości Interpretacji i Edukacji Muzycznej na Akademii Muzycznej w Krakowie, gdzie od roku 2016 prowadzi zajęcia ze studentami ostatniego roku studiów w ramach projektu „Artyści jutra”. Członek Akademii Fonograficznej ZPAV, Stowarzyszenia Autorów ZAiKS (członek władz statutowych w latach 2009-2013), STOART. Autor muzyki do licznych programów telewizyjnych i spektakli teatralnych (m.in. nagrodzony Złotą Maską w 2017 roku „Syn Smoka”). Obecnie współpracuje na stałe m.in. z krakowskim Teatrem Muzycznym Variete, Teatrem Ludowym, Stowarzyszeniem Unicorn, Natural Voice Perfection Institute, Centrum Kultury „Dworek Białoprądnicki”, Stowarzyszeniem Piwnica św. Norberta, zespołem Krakowskie Przedmieście. Przede wszystkim znany jako współautor repertuaru i od początku powstania skrzypek oraz klawiszowiec zespołu BRAThANKI. Jako czynny twórca i aktywny wykonawca posiada ogromne doświadczenie sceniczne, estradowe i studyjne a także znajomość zagadnień związanych z realizacją nagrań i akustyką pomieszczeń. Właściciel Krakowskiej Składnicy Muzycznej ADAMART www.adamart.pl.
Wcześniej współpracował z bardzo licznymi artystami m.in. w stworzonej i kierowanej od końca lat 80-tych ubiegłego wieku tarnowskiej orkiestrze GAUDIUM czy jako muzyk zespołów m.in Leliwa Jazz Band, ZIYO, zespołu Marka Bilińskiego, Janusza Yaniny Iwańskiego, Artura Gadowskiego. Współpomysłodawca, szef muzyczny i prowadzący program RAJ w TVP1, współpracownik Działu Nagrań Muzyki Rozrywkowej w Polskim Radiu w Warszawie i wtedy producent bardzo wielu nagrań różnych artystów (Anna Maria Jopek, Dorota Miśkiewicz, Danuta Błażejczyk, Robert Janowski, DeSu, Katarzyna Groniec, Mieczysław Szcześniak i innych), organizator wielu inicjatyw jak np. Festiwal Piosenki Patriotycznej.
Stanisław Rzepiela – kompozytor, dyrygent, aranżer, multiinstrumentalista. Autor muzyki autonomicznej (symfonicznej, kameralnej, wokalnej, wokalno-instrumentalnej) oraz użytkowej (teatralnej i filmowej) prezentowanej na licznych festiwalach w kraju i za granicą, takich jak: 27. Międzynarodowy Festiwal Kompozytorów Krakowskich czy Festival International du Film d’Aubagne. Laureat Stypendium Twórczego Miasta Krakowa 2017. W latach 2014 i 2018 otrzymał II nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim Patri Patriae. Od 2008 r. współpracuje z krakowskim Teatrem Loch Camelot jako kompozytor, instrumentalista i wykonawca. Jako akompaniator współpracuje z krakowskimi artystami, niejednokrotnie zdobywając wraz z nimi nagrody na festiwalach.
W 2015 r. odbył trzytygodniowe tournée po Kalifornii, opracowując muzycznie i akompaniując Marii Jankowskiej w jej autorskim recitalu, które zaowocowało nagraniem tamże płyty. Swoim doświadczeniem zawodowym dzieli się w pracy dydaktycznej.